ZABAWKI DO OGRODU – CZY WARTO KUPIĆ PLASTIKOWY DOMEK DLA DZIECI?
Dzieci w dużej mierze kierują się w swoim zachowaniu naśladowaniem. Nie raz możemy słyszeć od dzieci, że mama robi tak a tata tak. To naturalna faza rozwoju, w której dziecko uczy się ról i je odtwarza. Pojawia się zabawa w rodzinę, szkołę, dom. Obserwując swoje dzieci będzie można zauważyć, że dziecko z każdym rokiem się zmienia, jego zabawy również. Zawsze jednak jest taka przestrzeń, gdzie można będzie szukać możliwości aranżowania zabawy tematycznie. Idealne do tego zadania będą różnego rodzaju domki. Wszelkie propozycje, plastikowe drewniane. Ale które z nich będą lepsze i się dobrze sprawdzą? Tym razem zajmiemy się domkami plastikowymi.
Domki plastikowe
To chyba taka opcja, która jest bardzo popularna w przypadku małych ogródków przyblokowych albo tarasów. Lekkie, kolorowe, bezpieczne, uwielbiane przez dzieci w ogródkach kawiarniach i kącikach zabaw. Dlaczego więc nie mieć takiego domku u siebie w ogrodzie?
Zalety plastikowych domków dla dzieci:
Cena - taki domek jest tańszy niż domek drewniany. Ten aspekt niewątpliwie ma znaczenie, a sama cena jest tym czynnikiem często branym pod uwagę. Uzależniona będzie od wielkości domu, standardu wykończenia, producenta. Konstrukcja domków jest prosta w demontowaniu, dlatego również przenoszenie ich w inne miejsce, nie będzie stanowiło problemu.
Bezpieczeństwo – takie domki są stabilne, dodatkowo, gdy wybiera się produkt dla dziecka trzeba zwrócić uwagę na jego dopasowanie jeśli chodzi o poszczególne elementy. Plastik jest zaokrąglony na krawędziach a ilość elementów niebezpiecznych jest minimalizowana. W taki sposób ryzyko uderzenia spada do minimum.
Kolory – takie domki są najczęściej w mocnych, intensywnych kolorach. Mogą drażnić poczucie estetyki u dorosłych osób, ale jeśli chodzi o dzieci to im się podobają. Niestety nie zawsze oczywiście taki domek będzie pasował do elewacji domu.
Wielkość – plastikowe konstrukcje dostępne są w różnej wielkości. Można je montować w przydomowych ogródkach, na tarasach czy balkonach co również decyduje o ich popularności.
Lekkość – domek nie będzie obciążał konstrukcji, ma niską wagę i można go wygodnie przesunąć, przenieść w inne miejsce, jak będzie taka potrzeba.
Plastikowy domek ma to do siebie, że praktycznie nie wymaga konserwacji, która w przypadku domku drewnianego bywa kosztowna. Oczywiście i plastik trzeba czyścić, ale tutaj wystarczy zazwyczaj woda z płynem i gotowe.
Duża ilość firm i modeli na rynku dostępnych sprawia, że nie będzie trudno znaleźć dokładnie taki domek, który dziecku będzie się faktycznie podobał
A jakie są wady domków plastikowych?
Konstrukcja taka może być podatna na działanie pogody. Drewniany domek można ponownie pomalować co sprawi, że będzie wyglądał jak nowy. Nie da się jednak tego samego zrobić z plastikiem więc to będzie minus, ponieważ plastik będzie blaknął. Większa będzie także podatność na uszkodzenia mechaniczne niż w przypadku domków drewnianych. Trzeba także liczyć się z tym, że plastik jest takim materiałem, który będzie bardzo często wpływał na nagrzewanie się wnętrza domku. Działanie promieni słonecznych sprawi, że w ciepłe dni wewnątrz domku będzie gorąco. Trzeba więc zadbać o jakąś osłonę, która dodatkowo ograniczy działanie promieni słonecznych.
Wybierając taki domek trzeba będzie zwrócić uwagę na jego funkcjonalności biorąc pod uwagę wiek dziecka, dla którego taki domek będzie przeznaczony. W ten sposób łatwiej będzie wybrać dla siebie odpowiednią propozycję, by dziecku zapewnić faktycznie bezpieczną zabawę.