single

Zabawki dla rozwoju kreatywności

Wybór zabawek dla dzieci jest w obecnych czasach znacznie większy, niż dawniej. Niektórzy twierdzą, że ograniczony wybór zabawek w dawnych czasach sprzyjał rozwojowi kreatywności. W końcu dzieci musiały przez to same wymyślać rozmaite zabawy i znacznie więcej korzystać z własnej wyobraźni. Dziś mają do dyspozycji zabawki, które w dużym stopniu robią wszystko za nie i podsuwają im gotowe rozwiązania. Wcale nie oznacza to jednak, że współczesne zabawki są złe. Przeciwnie, znajdziemy wśród nich obecnie mnóstwo rzeczy które są zaprojektowane w taki sposób, aby jak najbardziej pobudzać dziecięcą kreatywność.

Dlaczego warto kupować kreatywne zabawki?

Wszyscy wiemy, jak ważna jest nauka od najmłodszych lat. Dla małych dzieci najlepszym rozwiązaniem jest połączenie jej z zabawą. Właśnie temu służą zabawki edukacyjne. Jest to oczywiście bardzo szerokie pojęcie, które może obejmować wiele różnych typów zabawek. Z jednej strony są to nieco prostsze i klasyczne rzeczy, takie jak puzzle czy niektóre rodzaje klocków. Z drugiej znajdziemy wśród nich bardziej zaawansowane zabawki z wieloma ciekawymi funkcjami.

Dla małego dziecka właściwie każda zabawka jest czymś rozwijającym. Dzięki poznawaniu nowych przedmiotów, dziecko uczy się nowych czynności oraz dotyku. Warto jednak pomyśleć o specjalnych zabawkach, zaprojektowanych w taki sposób, aby miały jak największą wartość edukacyjną. Ciekawym przykładem takich zabawek są tablice manipulacyjne. Są one wykonywane z materiału, do którego można przyczepiać różne dołączane do nich akcesoria. Mogą to być literki, cyfry czy najróżniejsze kształty. W zależności od wieku, dziecko może dzięki nim poznawać nowe rzeczy i zdobywać odpowiednie dla siebie umiejętności.

Wpływ zabawek edukacyjnych na rozwój dzieci od dawna jest przedmiotem badań naukowców. Nie mają oni wątpliwości co do tego, że spędzanie czasu z takimi zabawkami jest dla maluchów czymś bardzo korzystnym. W zależności od konkretnego rodzaju czy wieku dziecka, rozwijają one u swoich małych użytkowników umiejętności z różnych dziedzin. Pobudzają ciekawość i w świetny sposób łączą w sobie naukę z zabawą. Zabawki edukacyjne są bardzo atrakcyjne dla dzieci. Warto w takim razie podsuwać je jak najczęściej swoim maluchom, aby pokazywać, jak pięknie można się uczyć poprzez zabawę. Same w sobie są ponadto bardzo zróżnicowane, zatem mamy tu wielki wybór.

Układanki i puzzle

Puzzle to jedna z najstarszych i najpopularniejszych układanek na świecie. Większość z nas bawiła się nimi jeszcze w swoim dzieciństwie, i również dzisiaj są one doskonałą propozycją dla maluchów. Na rynku dostępne są oczywiście puzzle składające się z różnej liczby elementów. W niektórych jest to zaledwie kilkanaście puzzli, ale możemy znaleźć i takie, które składają się z kilkudziesięciu tysięcy części!Puzzle doskonale wpływają na wyobraźnię przestrzenną. Ponadto ich układanie sprzyja rozwojowi koncentracji i uwagi. Dla mniejszych dzieci jest to również zabawa rozwijająca zdolności manualne - w tym tak proste z pozoru czynności jak chwytanie przedmiotów.

Rysowanie i malowanie

Plastyka jest jedną z ulubionych dziedzin dzieci. Maluchy uwielbiają malowanie i rysowanie. Zabawki edukacyjne z tym związane również są bardzo popularne. Warto urozmaicać zabawy dziecka coraz bardziej wymagającymi kolorowankami czy wyzwaniami polegającymi na narysowaniu konkretnych kształtów czy przedmiotów. Ciekawą propozycją są również masy plastyczne, z których dziecko może lepić własne figurki. Jest to fantastyczna lekcja wyobraźni.

Zabawa z muzyką

Nie od dziś wiadomo, że obcowanie z muzyką na wielu płaszczyznach rozwija człowieka. Muzyczne zabawki edukacyjne są zatem jak najbardziej wskazane dla każdego malucha. Nawet proste zabawki które wydają z siebie określone dźwięki naprawdę wiele dają dziecku. Oczywiście, im starsze dziecko, tym bardziej zaawansowane mogą być jego zabawki. Umiejętności takie jak proste rozpoznawanie dźwięków czy podstawowe wyczucie rytmu są przydatne każdemu.