single

Jak gry mogą wpływać na rozwój dziecka?

Gry komputerowe to dziś jedna z najpopularniejszych rozrywek na świecie. W miarę, jak komputery, smartfony i tablety opanowały naszą codzienność, również gry przeznaczone na te urządzenia stały się istotnym elementem życia wielu ludzi. Multimedia dają ponadto niesamowite możliwości w kwestii łączenia zabawy z nauką. Powinni o tym pamiętać szczególnie rodzice zastanawiający się, czy warto pozwalać swoim dzieciom na spędzanie czasu z takimi grami.

Czy gry są szkodliwe dla dziecka?

Bardzo wiele słyszy się o tym, że spędzanie czasu z grami komputerowymi jest szkodliwe dla rozwoju dziecka. Warto jednak zastanowić się, czy jest to prawda. Sedno tkwi przede wszystkim w odpowiednim doborze gier. Znajdziemy wśród nich mnóstwo tytułów właściwych dla dzieci w każdym wieku. Poszczególne gry mogą mieć również wielką wartość edukacyjną.Wybór odpowiednich gier dla dzieci jest ogromną odpowiedzialnością dla współczesnego rodzica. W ten sposób może on sprawić, że spędzanie czasu z grami będzie dla dziecka faktycznie wartościową rozrywką i szansą na nauczenie się nowych, cennych rzeczy.

Dlaczego gry są tak wciągające?

Dzieci uwielbiają spędzać swój czas z grami. Taka rozrywka pobudza wiele zmysłów, przez co niezwykle angażuje młodego odbiorcę. Gry często wymagają od gracza szybkich reakcji na konkretne bodźce, co sprawia, że w dzieciach rozwija się czujność i gotowość do natychmiastowego działania. W czasie gry pojawia się również wiele informacji, które gracz musi na bieżąco zapamiętywać.

O zaletach spędzania czasu z grami można mówić bardzo długo. Jest to rozrywka niezwykle angażująca, która pomaga dziecku rozwijać mnóstwo umiejętności. Z jednej strony gry zręcznościowe - choć nie tylko one - wspierają rozwój koordynacji ruchowej. Z drugiej, na wiele sposobów pobudzają one umysł do działania. Odpowiednio dopasowane do wieku dziecka gry stawiają przed graczem szereg wymagań, którym trzeba sprostać. Wymagają one sprawnego myślenia, kojarzenia i łączenia ze sobą poszczególnych faktów czy też zapamiętywania informacji. Już dawno udowodniono, że rzeczy rozwijane przez gry przydają się potem w codziennym życiu. Zwiększają u dziecka obowiązkowość, szybkość podejmowania decyzji czy gotowość do wykonywania nowych zadań.

Gry oferują również szybką nagrodę za osiągnięte wyniki i wykonywanie określonych zadań. Pokazują dziecku natychmiastowe efekty swojej pracy i wysiłku. Jest to jeden z głównych powodów, dla których są one tak wciągającą rozrywką. Bardzo cenne są również gry zespołowe, w których może uczestniczyć kilku graczy. Uczą one współpracy i działania w drużynie. Pokazują, że w takich sytuacjach każdy ponosi odpowiedzialność nie tylko za samego siebie, ale również za inne osoby.

Wady gier komputerowych

Nie można oczywiście powiedzieć, że gry komputerowe nie posiadają żadnych wad. Przede wszystkim ciągłe spędzanie czasu przed komputerem jest bardzo niezdrowe - negatywnie wpływa na rozwój fizyczny dziecka. Zbytnie zgłębianie się w świat fantazji przedstawiony w grach może również prowadzić do osłabienia empatii w stosunku do rzeczywistości. Dzieci, które zbyt wiele uwagi poświęcają grom mogą mieć potem poważne problemy w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich.

Mimo wszystko, warto pozwalać dzieciom na granie w gry. Trzeba jedynie robić to świadomie i z zachowaniem kontroli nad tym, w co dokładnie grają nasze pociechy. Jak każda inna rozrywka, musi ona być również ograniczana, tak, aby nie zajmowała dziecku całego jego wolnego czasu. W odpowiednich ilościach i przy dobrym dobraniu tytułów taka rozrywka będzie dla dziecka niezwykle korzystna.