single

Jaki wpływ na edukacje mają zabawki dla dziecka?

 

Badania pokazują, że uczenie się przez zabawę jest ważną częścią rozwoju dziecka. Zapewnienie dziecku wystarczającej ilości czasu na zabawę jest wielką korzyścią dla rodzin, pozwalając swoim dzieciom uwolnić trochę dodatkowej energii. Dziecko zaczyna odkrywać, kim jest poprzez zabawę, nawet w okresie niemowlęcym.

Korzystanie z zabawek edukacyjnych może pomóc dzieciom nauczyć się wielu różnych umiejętności, których będą potrzebować w życiu. Zabawki edukacyjne mogą pomóc rozwinąć umiejętności rozwiązywania problemów, uczyć rozwiązywania konfliktów oraz tego, jak działają przyczyna i skutek. Uczy również dzieci dzielenia się, pomaga rozwijać ich umiejętności motoryczne i motorykę dużą oraz rozwijać kreatywność i wyobraźnię. Dzieci mogą zacząć korzystać z zabawek edukacyjnych już od pierwszego miesiąca życia. Oto kilka świetnych pomysłów na zabawki edukacyjne w oparciu o przedział wiekowy i wyjaśnienie ich zalet.

1-12 miesięcy : W młodym wieku zabawki sensoryczne pomagają stymulować zmysły dziecka. W miarę jak twoje dziecko rośnie i rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, rodziny mogą zacząć wprowadzać zabawki, które zachęcają do większej interakcji. Gdy twoje dziecko stanie się bardziej aktywne, proponujemy wprowadzenie zabawek rozwiązujących problemy. Te zabawki pomogą dzieciom radzić sobie z konfliktami i zaznajomić się z przyczyną i skutkiem, np. „Jeśli zrobię A, to się wydarzy B”. Nabiorą również pewności siebie, gdy będą w stanie dowiedzieć się, jak działa zabawka, po zastosowaniu prób i błędów oraz wskazówek. Innymi świetnymi zabawkami do wprowadzenia byłyby te, które promują ruch. Oto kilka przykładów wspaniałych zabawek na pierwszy rok dziecka:

• Smoczki

• Małe przenośne zabawki ze światłami i dźwiękami

• Układanki lub bloki

12-24 miesiące : gdy twoje dziecko będzie miało rok, stanie się bardziej mobilne. Pokazanie im odpowiednich zabawek pomoże nauczyć się równowagi i koordynacji oraz zwiększy ciekawość dziecka dzięki nowo odkrytej mobilności. Gdy twoje dziecko zacznie uczyć się chodzić, możesz również włączyć liczby do nauki, licząc jego kroki, co pomoże mu lepiej zapoznać się z terminami i znaczeniami, nawet jeśli nie do końca rozumieją je w tym wieku.

Zestawy tematyczne to świetne zabawki edukacyjne do wprowadzenia w wieku od 12 do 18 miesięcy, ponieważ pomogą rozwinąć umiejętności rozpoznawania twojego dziecka. Na przykład, jeśli masz zestaw tematyczny ze zwierzętami, przećwicz dźwięki wydawane przez każde zwierzę. Pomoże to również w rozwoju języka poprzez wzmocnienie nazw kolorów i kształtów. Przykłady zabawek w wieku od 1 do 2 lat:

• Zabawki do chodzenia i jazdy

• Zabawki tematyczne

• Książki tematyczne

2+ lata : gdy twoje dzieci będą trochę starsze i bardziej aktywne, możesz również wprowadzić zabawki, które promują bardziej fizyczną zabawę. Pokazując im, jak używać niektórych zabawek, zawsze upewnij się, że są świadomi kwestii związanych z bezpieczeństwem, takich jak noszenie kasku i włączają się w proces korzystania z zabawki, aby wiedzieli, że jeśli jeżdżą na trójkołowym rowerze, muszą mieć na sobie również kask.

Jest to również świetny wiek na wprowadzenie zabawek, które obejmują budowanie umiejętności poznawczych. Istnieje wiele różnych zabawek, które mogą pomóc dzieciom ćwiczyć pisanie - niezależnie od tego, czy rysują, czy zapisują swoje imiona - oraz małe zdolności motoryczne. Gry i książki mogą również pomóc twojemu dziecku rozwinąć rozpoznawanie imienia i umiejętności czytania i pisania. Tego typu zabawki pokażą dziecku wizualną wersję tego, co słyszy i odwrotnie.