single

Dlaczego zabawki są ważne dla rozwoju dziecka

Zabawa i zabawki wspierają rozwój dziecka. Zabawa jest tym, co dzieci robią. Zabawki są ich narzędziami. Kiedy dorośli kupują narzędzia, liczy się jakość. Chcemy bezpiecznych, które dobrze działają i pozwalają nam wykonywać naszą pracę najlepiej jak potrafimy. Szukamy produktów przemyślanych, dobrze wykonanych, solidnych i trwałych, z których będziemy chętnie korzystać wielokrotnie. Wszystko to, a nawet więcej, odnosi się do zabawek.

Oto, czego się nauczyłem. Zabawa jest niezbędna. Dobrej jakości zabawki rozwojowe wspierają rozwój umiejętności, a tym samym ułatwiają zabawę. W rezultacie dzieci rozkwitają. Więc co to oznacza?

Bezpieczeństwo ma znaczenie
Bezpieczeństwo ma znaczenie. Solidna konstrukcja jest koniecznością. Ale to nie wszystko. Ważny jest również wiek rozwojowy dziecka. Bezpieczeństwo to wspólny wysiłek. Nawet najbezpieczniejsze zabawki wymagają nadzoru osoby dorosłej.

Producenci są zobowiązani do oznaczania produktów, które stwarzają zagrożenie udławieniem się. Najczęstszy napis brzmi OSTRZEŻENIE: NIEBEZPIECZEŃSTWO UDERZENIA - Małe części. Nie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat. Jest to jedna z sześciu informacji. Pozostałe odnoszą się do zabawki, która jest lub zawiera małą piłkę lub marmur lub, prawdopodobnie najpoważniejsze zagrożenie, zawiera magnesy.

Jeszcze inny ostrzega, że dzieci w wieku poniżej 8 lat mogą udławić się lub udusić na nienapompowanych lub pękniętych balonach. Dzieci z balonami wymagają nadzoru osoby dorosłej. Ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa ostrzegają nas przed zagrożeniami. Poza tym musimy wziąć pod uwagę, na jakim etapie rozwoju są nasze dzieci. Pamiętajmy, że niektóre z nich potrzebują więcej czasu, aby wyrosnąć z nawyku wkładania wszystkiego do ust. Nie obwiniajmy się, nie wstydźmy. Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. 

Przemyślany projekt i staranne wykonanie
Przemyślany projekt i staranna konstrukcja to cechy charakterystyczne najlepszych narzędzi do zabawy. Przede wszystkim cechy te odzwierciedlają zrozumienie rozwoju dziecka i docenienie tego, jak dzieci nabywają umiejętności podczas zabawy.

Kiedy zabawka jest dobrze wykonana, jest nie tylko bezpieczna, ale także satysfakcjonująca. Działa zgodnie z przeznaczeniem. To jest ważne. Tak jak my chcemy, aby nasze narzędzia dobrze działały, tak dzieci chcą, aby ich zabawki spełniały ich oczekiwania. W przeciwnym razie zabawa staje się frustrująca, a zabawka zostaje odłożona na bok.

Zlewki budowlane
dziesięć kubków z podziałką do układania w gniazda i stosy

Przyjrzyjmy się dwóm zabawkom, które są przykładem najwyższej klasy projektu i wykonania. Są to Zlewki do budowania i Blokada. Wyprodukowane przez Ambi, obie są klasycznymi zabawkami wczesnodziecięcymi, które angażują niemowlęta i małe dzieci w zabawę rozwijającą umiejętności. Co więcej, obie zabawki wspierają rozwój dziecka.

Producent zaleca Budowanie zlewek od 10 miesiąca życia. To prawdziwa zabawka rozwojowa, te kubeczki oferują nowe sposoby zabawy w miarę jak dziecko rozwija nowe umiejętności. Na początku proponuję oferować tylko najmniejsze i największe kubeczki. To zachęca do wkładania jednego do drugiego, odwracania większego kubka do góry dnem i obserwowania, jak wypada z niego mniejszy. To jest napełnianie i rozlewanie, czynność, którą maluch będzie powtarzał w kółko.

Co tu się dzieje? Dziecko eksperymentuje. Obserwuje, kiedy ja-robię to, co się dzieje. Potwierdza przyczynę i skutek poprzez powtarzanie. Rozwijanie drobnych umiejętności motorycznych: chwytanie i puszczanie podczas napełniania oraz obracanie nadgarstka, gdy dziecko rozlewa. Kiedy oferujemy słowa do opisania takich atrybutów jak kolor i rozmiar kubeczków, wspieramy rozwój języka.

Cechy czynią różnicę

Rolowane obręcze
Rolowane brzegi to ważna cecha zlewek Ambi Building. Z jednej strony ułatwiają one oddzielanie zagnieżdżonych kubeczków. Z drugiej strony, układanie w stosy staje się bardziej udane. Kiedy maluch uczy się układać, koordynacja oko-ręka, chwytanie i puszczanie oraz zręczność dopiero się rozwijają. Oczywiście układanie w stosy stanowi wyzwanie. Dość często sąsiedni klocek zsuwa się, gdy dziecko próbuje umieścić na nim kolejny. Obręcz pomaga utrzymać zlewki razem i sprawia, że stos jest bardziej stabilny.

Wypukłe wzory
Każdy kubek posiada również unikalny wzór na podstawie. Zachęcają one zarówno do wizualnej, jak i dotykowej eksploracji. Wciskanie kubeczków w piasek, ciasto do zabawy lub glinę tworzy wzory i zachęca do twórczej ekspresji. Ponadto rozpoznawanie wzorów jest umiejętnością poprzedzającą czytanie.

Dziurki od szpilek
Piasek i woda dostarczają dalszych możliwości zabawy. W piasku, kubeczki stają się foremkami. Dwa otwory w dnie każdej zlewki dodają kolejny wymiar do zabawy w wodę. Stopniowane rozmiary pozwalają małym dzieciom badać, jak kubki są podobne i różne. Wszystkie zlewki są okrągłe, ale każda ma inny rozmiar. Mała lub duża, duża lub mała, niska lub wysoka. Są to ważne pojęcia matematyczne, które poznaje się poprzez zabawę. 

Zablokuj klocek
Lock a Block - integracyjna zabawka, jeśli kiedykolwiek była jedna - jest moją ulubioną zabawką do sortowania kształtów. Ponieważ wszystkie dzieci lubią mówić: "Zrobiłem to".  Zwróć uwagę na wysoki kontrast między jasną białą górą a dopasowanymi kolorystycznie podniesionymi brzegami obrysowującymi każdy otwór. To sprawia, że "trafienie do celu" jest łatwiejsze. Wrzucenie kształtu do otworu wymaga nie tylko rozróżniania kształtów. Wymaga również koordynacji oko-ręka oraz zdolności do chwytania i puszczania kształtu. Rozwijanie drobnych umiejętności motorycznych wymaga praktyki. Sukces motywuje.  Lock a Block jest obowiązkową pozycją dla osób niewidomych i niedowidzących. Jak również dla tych, którzy mają problemy z drobną motoryką.

Co więcej, trójwymiarowe kształty łatwiej wpadają na miejsce niż kształtne kołki, które wymagają precyzyjnego dopasowania. Ponownie motywuje do powtarzania, które prowadzi do budowania umiejętności. Ten sorter kształtów zabawka zawiera dwa każdy z trzech kształtów, plus, który zachęca jeden do jednego gry dopasowania. Ponadto nazywanie kolorów i kształtów zachęca do rozwoju poznawczego i językowego.

Najpierw do środka, potem na zewnątrz
Wyciągaj kształty przez drzwiczki z przodu pudełka. Zamocowany na stałe kluczyk gładko wchodzi w zamek i łatwo się przekręca. Gdy klucz się przekręca, zamek się zatrzaskuje. Podążanie za sekwencją kroków wymaganych do wydobycia kształtów wymaga rozwiązywania problemów, pamięci i koncentracji. Koordynacja oko-ręka, chwytanie i zwalnianie oraz rotacja nadgarstka zwiększają się z każdym powtórzeniem.

Przemyślany projekt sprawia, że zabawki można dostosować i są uniwersalne. Bardziej integrujące i wciągające. Dzieci z natury lubią bawić się zabawkami, które dobrze działają. Zachwycone "Udało mi się!" nie tylko oznajmia sukces, ale także dzieli się radością z osiągniętego celu. Bawiąc się, dzieci budują kompetencje i pewność siebie. Poprzez zabawę dzieci nabywają umiejętności, których potrzebują, aby w pełni wykorzystać swój potencjał. Zabawki wspierają rozwój dziecka poprzez stymulowanie zabawy.