single

Jaką huśtawkę ogrodową dla dzieci wybrać?

Czas jaki spędzi się na huśtawce w ogrodzie to element dzieciństwa. Aby dziecko mogło beztrosko cieszyć się tym czasem trzeba będzie zadbać o odpowiednią huśtawkę. Produkt musi być dopasowany do wieku dziecka. Warto wiedzieć oczywiście jaka huśtawka będzie najlepsza.

Huśtawka plastikowa

To model, który będzie przeznaczony dla małych dzieci ze względu na niezbyt dużą wagę. Huśtawka dla najmłodszych dzieci ma kształt fotelika, dla nieco starszych to deseczka. Zawieszana za pomocą sznurka, a jej atutem są piękne kolory, w jakich będzie dostępna.

Huśtawka metalowa

Siedzisko może być z różnych materiałów, jednak stelaż jest metalowy. W przypadku, gdy dziecko rozpoczyna przygodę z bujaniem warto się zdecydować na taką, która jest za pomocą prętów przymocowana, ponieważ nie będzie się kołysała na boki, dzięki temu jest ona stabilniejsza i można oczekiwać, że bezpieczniejsze będzie dziecko.

Huśtawka drewniana

Dużym jej atutem będzie to, że bardzo dobrze komponuje się z altaną w ogrodzie. Może być montowana na sznurku, najczęściej wybierana jest jednak taka montowana na łańcuszku.

Huśtawka bocianie gniazdo

To okrągłe siedzisko ze splecionych sznurków albo grubego poliesteru. Zawieszana na grubych linkach, montowana w czterech miejscach. Atutem jest to, że nawet dwójka może się na niej bujać.

Huśtawka modułowa

Huśtawka modułowa rośnie razem z dzieckiem. Może się zmienić z wersji kubełkowej na prostokątne siedzisko. Model taki jest bardzo często częścią placu zabaw i ma dodatkowo np. mały domek albo zjeżdżalnię.

Jak wybrać huśtawkę bezpieczną dla dziecka?

Jeśli ktoś zastanawia się nad huśtawką dla dziecka powinien brać po uwagę kwestie bezpieczeństwa. Kolor, kształt czy materiał mają mniejsze znaczenie. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim sprawdzamy normy. Bezpieczne modele mają stosowne certyfikaty i spełniają określone normy. Wybierając huśtawkę sprowadzamy także jej wysokość. Dla starszych dzieci i dorosłych będzie taka od 180 do 230 cm. Młodsze dzieci potrzebują niższej huśtawki. Ważna będzie szerokość i kwestia dopuszczalnej wagi. Istotna dla bezpieczeństwa jest możliwość regulowania siedziska, która ma znaczenie dla funkcjonalności sprzętu. Chodzi o korzystanie z huśtawki przez lata.

Przed zakupem warto będzie sprawdzić jak huśtawka jest wykonana, czy detale są dopracowane, jaki jest rodzaj mocowania. Należy unikać ostrych krawędzi czy niebezpiecznych elementów. Bezpieczna huśtawka powinna mieć solidnie mocowaną przegrodę między nóżkami. Jeśli już decydujemy się na huśtawkę drewniana albo znajdującą się w zestawie trzeba zawsze pamiętać, że drewniane elementy wymagają regularnej konserwacji, by faktycznie były bezpieczne. 

Jak zamocować huśtawkę?

Dla bezpieczeństwa należy dobrze przemyśleć miejsce, w którym taka huśtawka będzie się znajdować i jej sposób zawieszenia. Jeśli jest możliwość wieszania na drzewie to koniecznie trzeba wybrać grubą gałąź, która utrzyma ciężar dziecka. Dodatkowo konieczne są specjalne uchwyty do montowania na gałęzi. Jeśli będzie to montaż na stelażu to ważne będą specjalne kotwy, które będą zabezpieczać przed przeważeniem i przewróceniem. Trzeba jednak pamiętać, że każdy stelaż ma swoje obciążenie i trzeba na to również uważać. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsza huśtawka nic nie da jeśli nie zostanie ona odpowiednio dopasowana do wieku dziecka, dlatego kluczową sprawą będzie zestawienie huśtawki w taki sposób, że będzie ona właściwa dla tego dziecka, które z tej huśtawki będzie miało okazję korzystać.