single

Wózki spacerowe - poradnik, jaki wybrać wózek spacerowy?

 

Wybór odpowiedniego wózka spacerowego to nie tylko wygoda dla mamy i taty, ale też bezpieczeństwo dziecka. Dla noworodków odpowiednie są klasyczne wózki kołyskowe, transformatory, systemy modułowe 2 w 1 i 3 w 1. Klasyczna kołyska to idealny wybór dla dziecka od pierwszych dni życia aż do nauki siadania. Transformator rośnie wraz z dzieckiem i będzie mu służył do 3 lat. 2 w 1 i 3 w 1 to najwygodniejsze i najbardziej praktyczne systemy, które zaspokoją potrzeby malucha na spacerze do 3-4 lat. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę, że przede wszystkim wózek musi być niezawodny, wygodny i sprzyjać prawidłowemu rozwojowi dziecka.

Kołyska

Od pierwszych dni życia do 6 miesiąca życia, wózek ma zapewnić dziecku niezbędny poziom komfortu w tym najważniejszym okresie rozwoju. Taki model ma nie tylko obszerne miejsce do spania i sztywną ramę, ale ma ważną zaletę: absolutnie poziome, sztywne dno, które przyczynia się do prawidłowego uformowania kręgosłupa. Dzięki wysokiemu położeniu gondoli dziecko ma dobry kontakt wzrokowy z mamą. Większość modeli wyposażona jest w materac, posiada regulowany kaptur, uchwyt do przenoszenia oraz nóżki, za pomocą których kołyskę można postawić na dowolnej powierzchni bez brudzenia dna. W zależności od marki kołyski mogą być wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego, mogą być solidne, odporne na wstrząsy, izolowane lub mieć system wentylacji. W niektórych wózkach kołyski mają regulowany kąt oparcia i zagłówek.

2 W 1

Modułowy system 2 w 1 to uniwersalny wózek, który składa się ze stelaża, kołyski oraz chodzika i posłuży dziecku do 3 roku życia. Ta praktyczna opcja pozwala łatwo zmienić jednostkę główną na spacerową, gdy dziecko zacznie siadać lub osiągnie 6 miesięcy.

3 W 1

Modułowy system 3 w 1 to kompletny system transportowy: stelaż, gondola, kostka spacerowa i fotelik samochodowy dla niemowląt z grupy 0+, w którym może podróżować dziecko do 1 roku życia. Ten modułowy system jest tańszy niż gdybyśmy kupowali każdy z tych przedmiotów osobno. Gondolę można szybko zmienić w siedzisko za pomocą klipsów lub adapterów. Nosidełko można również zainstalować na ramie lub używać jako nosidełka.

4 W 1

Modułowy system 4 w 1 to uniwersalne rozwiązanie zapewniające komfort dziecka od urodzenia do 3 lat. Oprócz systemu transportowego (gondola, kostka do chodzenia, fotelik samochodowy) w zestawie znajduje się specjalne podparcie dla gondoli. Dzięki podstawce kołyska zamienia się w pełnoprawne łóżeczko - nie ma potrzeby budzenia maluszka, jeśli zasnął podczas spaceru. Ta opcja jest również bardzo wygodna w podróży.

Transformator

Wózek transformatorowy jest również uniwersalny i jest odpowiedni dla dziecka od pierwszych dni życia do 3 roku życia. Na pierwszy rzut oka transformator przypomina kołyskę, ale ma istotne różnice: jest „spacerkiem” rozkładanym do pozycji poziomej lub posiada dodatkową gondolę - montowana jest bezpośrednio z tyłu jednostki centralnej. Gdy dziecko nauczy się siadać, można zdjąć gondolę i unieść oparcie. Transformatory są często wyposażone w uchwyt kołyskowy, ale pozycja kołyski jest niższa niż w klasycznych modelach.

Materac

Materac podtrzymuje plecy dziecka i w pewnym stopniu reguluje mikroklimat w kołysce, ale tylko wtedy, gdy ma „prawidłowe” wypełnienie. Materac w wózkach dla noworodków może być wykonany z pianki gumowej, włókna kokosowego lub gryczanego. Istnieją również materace lniane i lateksowe. Pediatrzy zdecydowanie zalecają wybór twardego materaca z włókna kokosowego lub gryczanego - takie materace są ortopedyczne, dość twarde, hipoalergiczne, wytrzymałe i nie wchłaniają wilgoci. Wypełniacz lateksowy jest hipoalergiczny i wystarczająco mocny, aby zapewnić doskonałe warunki dla kręgosłupa dziecka. Wypełniacz lniany jest naturalnym środkiem antyseptycznym, ale nadmiernie wchłania wilgoć. A materace piankowe nie są wystarczająco mocne dla noworodków.