single

Dzieci uczą się podczas zabawy

Zabawa jest niezbędna. Dzieci uczą się podczas zabawy, a my, dorośli, wyrządzamy dzieciom nieodwracalną szkodę, kiedy ignorujemy tę prawdę. Przez zabawę rozumiem kierowaną przez siebie, otwartą eksplorację i odkrywanie. Podczas zabawy dzieci korzystają z tego, co jest dostępne, decydują, co chcą zrobić, i wkładają w to swoją energię. Kiedy pojawia się wyzwanie, oceniają sytuację, ponownie rozważają możliwości i idą dalej. Podczas zabawy rozwijają kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów i planowania. Bawiąc się z innymi, uczą się ważnych umiejętności społecznych: jak wyrażać swoje pomysły, słuchać innych, współpracować, iść na kompromis, szanować.

PlayopolisToys przypinało artykuł za artykułem do naszej tablicy na Pintereście Dzieci uczą się podczas zabawy, przedstawiając badania pokazujące wartość zabawy i ubolewając nad jej upadkiem. Wśród tych pinów jest przedruk przemówienia specjalisty ds. rozwoju dziecka Nancy Carlson-Paige, autorki książki Taking Back Childhood. Edukatorka z ponad 30-letnim doświadczeniem w nauczaniu nauczycieli, podsumowuje swoje przerażenie obecnymi praktykami, które pozostawiają dzieciom niewiele czasu na doświadczenie korzyści płynących z nieustrukturyzowanej, "wolnej zabawy", mówiąc: "...nigdy w najśmielszych snach nie wyobrażałam sobie, że będziemy musieli bronić prawa dzieci do zabawy". A jednak to robimy.

W "Jak "pokręcona" stała się wczesna edukacja - od eksperta w dziedzinie rozwoju dziecka", Valerie Strauss, pisząc w The Washington Post, przedrukowuje przemówienie, które Carlson-Paige wygłosiła przyjmując prestiżową nagrodę Deborah Meier Hero in Education Award. Przeczytaj, co miała do powiedzenia. Jeśli jesteś zwolennikiem, twoja pasja do zabawy zostanie potwierdzona.  Jeśli nigdy nie zastanawiałeś się nad tą kwestią, znajdziesz tu wiele do przemyślenia.

Następnie rozsiądź się wygodnie i dowiedz się, czego dzieci uczą się z tradycyjnej, otwartej zabawy klockami, bańkami, puzzlami, ciastoliną i wieloma innymi rzeczami.