• Rozwijanie dziecięcych talentów

Każdy człowiek ma w sobie różne zdolności i zainteresowania. Zwykle ujawniają się one już we wczesnym dzieciństwie. Rolą rodziców i opiekunów jest więc udział w odkrywaniu i rozwijaniu wrodzonych talentów. Słowo odkryć wydaje się być słowem kluczowym, bo nie wszystkie predyspozycje naszych dzieci są oczywiste i widoczne gołym okiem. Poświęćmy więc chwilę na omówienie dwóch różnych uzdolnień, ale wcale nie wykluczających siebie.

Talent plastyczny

Świat który nas otacza, to głównie dzieło rąk ludzkich – architektura budynków, wystrój wnętrz, ubrania, ozdoby, sztuka a nawet architektur krajobrazu. Zatem piękno lub brzydota aczkolwiek subiektywne są jednak wytworem ludzkim. Często podziwiając widok, czy przedmiot mówimy, że ktoś „miał rękę”. Nic jednak samo nie przychodzi, a każdy przedmiot,  dzieło sztuki lub aranżacja wystroju wymaga pieczołowitości talentu i pracy. Wrażliwość estetyczna powinna być pielęgnowana już od dziecka. Najlepiej wykorzystać do tego odpowiednie zabawki, które pomogą odkryć talent u dziecka  i go rozwijać. Są oczywiście przybory i materiały dla różnych kategorii wiekowych, ale nie ma tu w żadnych przeciwwskazań. Zacząć można od prostych rysunków z użyciem mat wodnych, na których maluje się wodnymi flamastrami i dziecko nie pobrudzi sobie rączek ani ubranka. 

Przy tworzeniu przestrzennych figur i budowli świetnie sprawdza się masa plastyczna. Podobną role może spełniać też piasek kinetyczny.

Dziewczynki mogą spełniać swoje marzenia w świecie ozdób i biżuterii. Posłużą do tego kolorowe zestawy do produkcji biżuterii, a chłopcy chętniej pewnie się odnajdą przy składaniu zestawów konstrukcyjnych  .

Zdolności ruchowe

Czasy współczesne kuszą nasze dzieci elektronicznymi gadżetami i oczywiście to nic złego, bo postęp jest nieunikniony. Ale przez to na dalszy plan spychamy rozwój fizyczny dziecka, zainteresowania sportowe i częste nieodkryte zdolności w tym zakresie. Warto więc dbać o kondycję fizyczną, bo co do tego dzisiaj już nikogo przekonywać nie trzeba. Warto więc zacząć dzieci zapoznawać z różnorodnymi formami aktywnej zabawy, sportu i rekreacji. Na początek niech będą to piłki do rzucania czy kopania. Do utrzymywania równowagi posłużyć mogą rowerki biegowe lub hulajnoga dla dzieci. Maluchom na początek wystarczy samochód jeździk. Świetnie sprawdzają się przeróżne zabawki ogrodowe np. traktorki na pedały. Choć pewnie marzeniem każdego dziecka jest mieć traktor na akumulator. Pozostają jeszcze różnorodne gry sportowe i zabawy w ogrodzie jak koszykówka dla nieco starszych dzieci  lub zjeżdżalnia dla nieco młodszych. Warto zadbać o aktywizujące zabawki, sami przy nich też możemy się świetnie bawić. W sklepach internetowych takich jak bajkownica.pl jest całe morze zabawek i artykułów dziecięcych, które umilą czas całej rodzinie.  

Ireneusz Brudzisz

  • Sklep zamknięty

Sklep wyłączony