• Jaką wybrać zabawkę

Jak dobrać odpowiednią zabawkę dla dziecka?  To pytanie, które wszyscy sobie stawiają, gdy chcą kupić prezent na urodziny dziecka, prezent na Mikołaja, prezent pod choinkę, prezent na gwiazdę czy prezent na Święta.

Przy wyborze zabawki, gry, rowerka, książki czy przyborów szkolnych należy wziąć pod uwagę wiek dziecka, stopień rozwoju, zainteresowania, ale również cel, dla którego kupujemy prezent.

Dzieci najmłodsze

Niemowlęta i dzieci, które już siedzą lub uczą się chodzić, poznają świat głównie przez smak, dotyk i dźwięk. Zatem pierwsze zabawki powinny składać się z  dużych i kształtnych elementów, bowiem dziecko będzie brać je nie tylko do rączki, ale również do buzi; z kolorowych części - będzie je oglądać z każdej strony; interaktywnych, tzn. wydających dźwięki i absorbujących uwagę malucha, np. wiszące karuzele, pierwsze piramidy do ułożenia czy chodzik z różnymi przyciskami

Dzieci przedszkolne

W przypadku dzieci kilkuletnich istotna jest wiedza na temat stopnia rozwoju dziecka. Musimy uwzględnić skalę trudności zabawki czy gry. Jest to okres także wielkiej aktywności fizycznej dziecka, trafna więc może być decyzje o wyborze jakiegoś rowerka do biegania czy gra zręcznościowa. Czas przedszkolny to już czas nauki, dobrze więc jest zwrócić uwagę na charakter edukacyjny zabawki, tzn. sprzyjający rozwojowi pamięci, wrażliwości, wiedzy o świecie nas otaczającym. Sprawdzają się więc zabawki związane z zapamiętywaniem, podróżami, światem przyrody, ale również bogactwem emocjonalnym człowieka, jak radość i smutek, stąd maskotki o różnych mianach roześmianych i nieco zatroskanych.

Dzieci szkolne

Wydaje się, że jak dzieci pójdą do szkoły to koniec zabawy, bo nauka jest najważniejsza. Nic bardziej mylnego. W końcu nawet dorośli potrzebują grać i bawić się towarzysko. W przypadku większych dzieci należy uwzględnić ich zainteresowania, bohaterów z bajek i z seriali, z którymi się dziecko identyfikuje. Trzeba być też ostrożnym i nie realizować przypadkiem swoich marzeń z dzieciństwa. Oto tatuś kupuje kolejkę, której nigdy nie miał, a tymczasem synek interesuje się piłką nożną i może lepszym wyborem byłaby gra w piłkarzyki.  Możliwy jest także wybór nie zabawki, ale książki czy artykułu szkolnego np. plecaka czy torby z ulubionym motywem z filmu czy popkultury.

Dzieci pozostają pod ogromnym wpływem reklam i trzeba to uwzględniać przy zakupie zabawki lub gry, tak aby była związana z określoną postacią z bajki, filmu i reklamy. Zatem jak lalka, to koniecznie lubiana przez obdarowywaną dziewczynkę, jak domek, to związany z najchętniej oglądaną bajką. Warto również wiedzieć, że przy produkcji zabawek obowiązują określone standardy, nieco wyższe w Europie niż w Azji, istotne jest to w kontekście bezpieczeństwa. Zawsze trzeba sprawdzić w opisie, dla jakiego wieku dedykowana jest dana zabawka lub artykuł z jakiego materiału zostały wykonane. Nie da się więc uniknąć sytuacji, że zwykle zabawki od znanych europejskich producentów są wyższej jakości.

Życzymy trafionych zakupów w naszym sklepie bajkownica.pl

Ireneusz Brudzisz

  • Sklep zamknięty

Sklep wyłączony